Hizmetler

Mide Botoxu

Mide Botoxu

Mide Botoksu Nedir?

Uygulandığı bölgedeki kasları geçici süre felç eden ve tıpta bir çok amaçla kullanılan Botilinum toksininin mide kaslarına endoskopik olarak uygulanmasıdır..

Mide botoksu kimlere yapılır?

Kilo verme niyetinde olan, İdeal kilosunun 10-15 kg üzerinde olan, mide küçültme ameliyatı düşünmeyen, vücut kitle indeksi 27-35 arasında olan ve botox allerjisi olmayan 65 yaş altındaki kişilere yapılabilir.

Hangi mekanizma ile kilo verdirir?

Midede kasılmayı sağlayan kaslara yapılan botox enjeksiyonu 3. günden sonra mide boşalma süresini uzatır ve Ghrelin adı verilen açlık hormonunun salınımını azaltarak kişinin kilo verme sürecini başlatır.

Etki süresi ne kadardır?

Botoksun etki süresi ortalama 4-6 ay kadar. 6 ay sonunda ideal kilosuna ulaştı ve sağlık problemleri düzeldi ise botoksun yenilenmesine gerek duyulmaz. Ancak diyet ve spor programını devam ettirmesi istenir. 6 aylık süreçten sonra bir miktar daha kilo kaybına ihtiyaç olduğu düşünülürse ve yapılan teknikten başarı elde edilmişse botoks tekrar edilebilir. Literatür bilgilerinde 3 seansa kadar önerilmektedir.

Nasıl Uygulanır?

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksunun istenmeyen etkileri ya da komplikasyonları var mı?

Mide botoksunun bu güne kadar gösterilmiş ciddi bir yan etkisi ya da komplikasyonu yoktur. Bu sebeple de başarı oranları yüksek olan ve güvenilir bir yöntemdir.

Mide botoksu işleminden sonra hastanın takip etmesi gereken bir diyet var mı?

Mide botoksundan sonra hastanın takip etmesi gereken özel bir beslenme programı yoktur. Ancak, sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için diyetisyen kontrolünde bir beslenme düzeninin takip edilmesi uygun olur.

Mide botoks uygulaması nasıl etki gösterir ;

Yukarıda belirtmiş olduğumuz üzere, mide duvarına enjekte edilen botulinum toksini, midenin kas dokusu üzerine etki ederek bu kasların kasılmasını engeller ve bu yolla yenilen gıdaların midenin kasılma fonksiyonu etkisi ile mideden onikiparmak bağırsağına (duodenum) geçme süresini uzatarak daha fazla midede kalmasını sağlar. Midenin boşalmasındaki bu azalma ve gecikme gıdalar daha uzun süre mide içinde kalarak daha uzun sürede tokluk hissetmemizi sağlar. Şöyle ki, normalde yenilen bir yemek sonrasında mide 2-3 saat de boşalırken, botoks uygulaması sonrası bu süre 7-10 saate kadar uzayabilmektedir. Botoks uygulamasının diğer bir etkisi ise mideden salınan ve açlık hissetmemize neden olan Grelin denen hormonun salınımının azalmasına neden olmasıyla eskiye göre daha az açlık hissetmemizdir.

Mide botoksu nasıl uygulanır ;

Mide botoksu anestezi eşliğinde endoskopik yolla yapılmaktadır. Anestezi ile sedasyon denilen sakinleştirme ve uyku haliniz sağlandıktan sonra, endoskop ile midenizin içi gözden geçirilir. Bundan sonra size bu işlemi uygulayacak doktorunuzun uygun gördüğü dozda botoks toksini endoskop yardımı ile midenizin kas dokusu içine yine doktorunuzun uygun gördüğü alanlara enjekte edilir. İşlem ortalama 15 - 20 dakika sürer ve anestezinin etkisinin geçtiği 1,5 - 2 saat sonrasında hastaneden ayrılabilecek durumda olursunuz.

Mide botoksu kalıcı mıdır ;

Botoks toksininin mide üzerine etkisi yaklaşık 6 (altı) ay sürmektedir. Bu sürede etkisini yitiren uygulamanın etkinliğini sürdürmesi için tekrarlanması gerekmektedir. Altıncı ayı geçince yapılan ikinci uygulamanın bir sene sonrasında ise 3.bir uygulama daha yapılabilir. Dolayısı ile bu tedavi yaklaşık 18 aylık süre içinde 3 defa uygulanabilmektedir. Özet ile şunu vurgulamak gerekirse mide botoksu hayat boyu kalıcı bir yöntem olmayıp işlem bitiminden sonra mide tekrar eski fonksiyonlarına kavuşarak normal hale döner. Bu işlem sonrasında verilen kiloların korunması için hastalarımızın muhakkak uygun bir diyet ve egzersiz programı ile hayatlarına devam etmeleri gerekmektedir, aksi takdirde verilen kiloların tekrar alınma riski her zaman mevcuttur.

Mide botoksu ile ne kadar kilo verebilirim ;

İşlem yeni literatüre giren bir yöntem olduğundan veriler net değildir. Botoks uygulaması sonrasında ortalama 6 - 15 kg kadar kilo kaybı beklenmektedir. Bu kayıp yukarıda da belirttiğimiz üzere diyet ve egzersiz ile desteklenir ise daha fazla olmaktadır. Özetle ilk iki uygulama sonrası vücudunuzdaki fazla kilonun ortalama %10 - 12 kadarını kaybetmeniz beklenmektedir.

Mide botoksu uygulamasının yan etkileri nelerdir ;

Literatürde önemli bir yan etki bildirilmemiş olmakla beraber, nadir de olsa işleme bağlı önemsiz kendiliğinden duracak mide içi sızma tarzında kanamalar, mide ekşimesi, hazımsızlık, kullanılan botoks ilacının etkisine bağlı, hafif bir halsizlik, çok nadiren ilaca bağlı gelişebilecek alerjik reaksiyonlar gelişebilmektedir.